





Skały ilaste pod wpływem filtratu z płuczki wiertniczej ulegają hydratacji i pęcznieniu, co może doprowadzić do wystąpienia komplikacji i awarii wiertniczych. Proponowane badani umożliwią dokładne poznanie procesów zachodzących w przewiercanych skałach w wyniku kontaktu z płuczką wiertniczą. Natomiast zastosowanie tych wyników w praktyce umożliwi opracowanie nowych receptur płuczek wiertniczych, które jedynie w minimalnym stopniu oddziaływać będą na przewiercane skały oraz dowiercane złoże. Należy podkreślić, że zagadnieniami związanymi z ochroną strefy przyotworowej są żywo zainteresowane firmy krajowe zajmujące się eksploatacją węglowodorów.
Część laboratoryjna projektu zrealizowana zostanie w dwóch etapach:
Po wytypowaniu najlepszych płuczek przeprowadzona zostanie część wdrożeniowa.
Efektem realizacji projektu będzie określenie i wykorzystanie ciśnień osmotycznych dla zaistnienia procesu dehydratacji skał, określenie rodzaju i stężenia soli, a także opracowanie i wdrożenie do praktyki przemysłowej:
Przyczyni się to do poprawy warunków przewiercania skał, zmniejszenia możliwości wystąpienia awarii oraz zmniejszenia kosztów wiercenia.
Praca miałaby charakter laboratoryjny lub laboratoryjno-wdrożeniowy. Część laboratoryjna dotyczyłaby przeprowadzenia badań zjawisk zachodzących na kontakcie skała ? ciecz wiertnicza oraz wykorzystania uzyskanych wyników do opracowania receptur płuczek, które minimalizowałyby hydratację skał ilastych, a następnie przeprowadzenia testów skuteczności ich działania w laboratorium w symulowanych warunkach otworowych oraz wytypowania najlepszych płuczek do dalszych badań wdrożeniowych. Część wdrożeniowa miałaby na celu przetestowanie wytypowanych płynów w warunkach polowych na wytypowanym otworze
Etap I. Inhibicja hydratacji skal ilastych przy zastosowaniu wytypowanych płynów wiertniczych z określonymi dodatkami (NH4Cl, KCl, CH3COOK, NaCl, płuczka o podwójnym systemie inhibicji z dodatkiem glikolu)
Etap II. Ciśnienia osmotyczne w aspekcie dehydratacji skał dla wytypowanych solanek w warunkach otoczenia i podwyższonej temperatury.
Etap III. Pomiar ciśnienia osmotycznego w symulowanych warunkach otworowych.
Etap IV. Wdrożenie wytypowanych płynów w warunkach przemysłowych
W zakresie etapu I ?Porównanie zdolności do inhibicji skał ilastych płynów beziłowych na bazie NH4Cl, KCl, CH3COOK, NaCl? proponujemy wykonanie badań (wraz z interpretacją wyników):