Studenci Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu podbijają Europę!

Published On 28.04.2019 | Komunikaty

Studenci Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu podbijają Europę!

Podczas Międzynarodowego Kongresu Studenckiego „East Meets West” organizowanego na AGH studenci Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu nie mieli sobie równych w ogólnoeuropejskich kwalifikacjach dwóch najbardziej uznanych konkursów branży oil&gas – indywidualnego konkursu 2019 SPE Europe Regional Student Paper Contest oraz drużynowego PetroBowl. Student IV roku Michał Figiel zajął pierwsze miejsce w kategorii Undergraudate, a doktorantka II roku Edyta Kuk pierwsze miejsce w kategorii PhD, zwyciężając tym samym 4 raz kwalifikacje europejskie. Natomiast studenci Filip Wejzerowski, Wojciech Panek, Michał Zając, Jakub Florek (z WGGiOŚ) i Kuba Drochomirecki z ogromną przewagą pokonali drużyny z innych europejskich uniwersytetów. W nagrodę studenci będą reprezentować Europę w finałach ogólnoświatowych, które odbędą się w na przełomie września/października w Calgary (Kanada) podczas najważniejszej konferencji przemysłu naftowego Annual Technical Conference and Exhibition (ATCE).   

Konkurs SPE Student Paper Contest stanowi niezwykle prestiżową rywalizację przeznaczoną dla studentów studiów I, II i III stopnia. Aby wyłonić najlepszych z najlepszych organizowanych jest 14 regionalnych edycji, do których z przesłanych streszczeń prac wybierane są jedynie te najlepsze. Następnie tylko zwycięzcy poszczególnych konkursów regionalnych biorą udział w ogólnoświatowym konkursie SPE International Student Paper Contest. W tegorocznej edycji do europejskich kwalifikacji konkursu na poziomie studiów I i III stopnia spośród wieli nadesłanych zgłoszeń wybrano zalewnie po trzy referaty. W ramach rywalizacji w kategorii Undergraduate Michał Figiel zaprezentował pracę pod tytułem "Randomness of geophysical log data - fractal approach" dotyczącą wykorzystania rachunku fraktalnego oraz teorii chaosu do ilościowego opisu nieregularności krzywych geofizycznych, co umożliwia automatyzację wyznaczania granic warstw stratygraficznych. Opiekunem zwycięskiej pracy jest dr inż. Joanna Lewandowska-Śmierzchalska. Natomiast w rywalizacji doktorantów Edyta Kuk zaprezentowała nowatorski sposób automatycznego wyznaczania sterowania optymalnego podziemnym magazynem gazu oparty o metody sztucznej inteligencji. Opiekunem naukowym pracy zatytułowanej "Application of artificial intelligence methods to underground gas storage control" jest prof. dr hab. inż Jerzy Stopa.

Natomiast PetroBowl to najbardziej prestiżowy konkurs drużynowy wiedzy o branży naftowej. Tematyka konkursu obejmuje aspekty techniczne wiertnictwa, inżynierii złożowej i eksploatacji złóż, a także wiedzę o przemyśle i jego historii. W tym roku do rywalizacji w ramach ogólnoeuropejskich kwalifikacji konkursu przystąpiło 18 drużyn z najlepszych europejskich uniwersytetów technicznych. Poziom wszystkich zespołów był bardzo wysoki. W drodze po zwycięstwo nasi reprezentanci pokonali z ogromną przewagą punktową między innymi zespoły z University of Leeds w Wielkiej Brytanii, czy NTNU w Norwegii. Kapitan drużyny Filip Wejzerowski za ogrom wiedzy jakim wykazał się podczas konkursu został nagrodzony indywidualnym wyróżnieniem dla najlepszego zawodnika. 

Oba konkursy organizowane są corocznie przez międzynarodową organizację inżynierską Society of Petroleum Engineers (SPE).

Comments are closed