Piknik naukowy na Warszowie w Świnoujściu

Opublikowany 29.11.2010 | Współpraca, badania

Ponad 300 osób bawiło się w niedzielę, 12 września br., na placu przy Domu Kultury Warszów podczas naukowego happeningu ?Czysta Magia?. Doświadczenia chemiczne, plenerowe laboratorium, konkursy, muzyka na żywo ? to atrakcje, które czekały na najmłodszych świnoujścian. W ten sposób Polskie LNG i Miejski Dom Kultury uczcili na rozpoczęcie roku szkolnego. Podczas zabawy uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z nauką na wesoło – pod czujnym okiem zespołu naukowców z Akademii Górniczo ? Hutniczej i Uniwersytetu Szczecińskiego wzięli czynny udział w plenerowym laboratorium, które pozwoliło im w praktyczny i interesujący sposób zwiększyć wiedzę z zakresu fizyki i chemii. Podczas doświadczeń uczestnicy poznali m.in. specyfikę gazu LNG oraz ciekłego azotu. Dowiedzieli się, że obie substancje są nietoksyczne, a także całkowicie bezpieczne.

W trakcie pokazu publiczność miała okazję przekonać się, że skroplony gaz (LNG) wlany do akwarium z rybkami nie wpłynął na te pływające istoty a rybki były później głównymi bohaterami konkursu na najlepsze imię. Wśród nagrodzonych propozycji pojawiły się m.in. Skroplinka, Gazuś, Elendżejka czy Kriogenik. Podczas przeprowadzonego doświadczenia LNG zostało także wylane na próbkę z piaskiem, co nie wywołało żadnej reakcji chemicznej. Dr inż. Mariusz Łaciak z Akademii Górniczo-Hutniczej pokusił się o wdychanie ?oparów? LNG, a nawet o wypicie wody mineralnej, do której wcześniej wlano LNG.

Pokaz właściwości LNG – dr Mariusz Łaciak z AGH Kraków

– LNG jest całkowicie bezpieczny ? mówił dr inż. Łaciak schodząc ze sceny z naczyniem ze skroplonym gazem. Dookoła naukowca ustawiła się kolejka chętnych do zrobienia zdjęcia z LNG i obejrzenia go z bliska. Mieszkańcy zadawali także mnóstwo szczegółowych pytań. ? LNG to nowość w naszym kraju, warto przyjrzeć się mu z bliska, żeby zobaczyć jakie są jego właściwości. Doswiadczenie na LNG przeprowadałem w specjalnych rękawicach, bo pamiętajmy, że skroplony gaz ma bardzo niską temperaturę ? minus 162 stopnie ? tłumaczył mieszkańcom dr Łaciak. Naukowcy do doświadczeń używali także ciekłego azotu – kruszyli róże, zamrażali baloniki, zamieniali banany w młotki, produkowali dymiące drinki. Wspólnie z Eksperymentatorium Eureka można było doświadczyć złudzeń optycznych czy też puszczać olbrzymie bańki mydlane. Aby zaciekawić dzieci i młodzież nauką Polskie LNG przygotowało także serię logicznych zagadek i intrygujących łamigłówek.

Pokaz właściwości ciekłego azotu – Eksperymentatorium Eureka Uniwersytet Szczeciński Uczestnicy happeningu mogli wziąć także udział w konkursach z nagrodami oraz posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu DJ-ów i lokalnych zespołów młodzieżowych ? m.in. Pauliny, zespołu Tutaj, a także NoName. Happening ?Czysta Magia? to kolejne – i nie ostatnie w planach Polskiego LNG ? działanie związane z wspieraniem rozwoju edukacji w Świnoujściu. Do tej pory spółka zaangażowała się w pomoc lokalnym szkołom ? m.in. wsparła utworzenie nowoczesnej pracowni multimedialnej w Gimnazjum Publicznym nr 3 czy też pracowni językowej w Szkole Podstawowej nr 2. W czerwcu Polskie LNG zorganizowało także Dzień Dziecka w dzielnicy Warszów z udziałem najmłodszych mieszkańców Świnoujścia

Obejrzyj film pokazujący właściwości LNG – dr Mariusz Łaciak z AGH Kraków

[videofile]http://wnig.agh.edu.pl/wp-content/uploads/Filmik_wlasciwosci_LNG.wmv[/videofile]