Prasa o Nas: EKSPERCI OD GAZU ŁUPKOWEGO Z AGH

Opublikowany 01.08.2011 | Z życia Wydziału
Kraków wykształci kadry dla poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego 07:52, 22.07.2011

Kształceniem kadr specjalizujących się w poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego dla ORLEN Upstream zajmie się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH).

Do poszukiwań gazu łupkowego wykorzystywane są ?wibrosejsy? ? pojazdy generujące fale sejsmiczne (fot. PAP/Wojciech Pacewicz) Uczelnia zyska specjalistycznego partnera w zakresie wykładów, praktyk i staży zawodowych. Nawiązana współpraca to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na fachowe kadry inżynieryjno-techniczne w przemyśle naftowym, jak i potrzebę zmiany kierunkowego kształcenia. Rozwijający się dynamicznie nowy rynek złóż niekonwencjonalnych, a w szczególności aspekt badawczy poszukiwań, wymaga innowacyjnych rozwiązań zarówno w obszarze technologicznym, jak i edukacyjnym ? czytamy w komunikacie AGH. Jak poinformował rzecznik prasowy uczelni Bartosz Dembiński, w ramach współpracy partnerów przewidziano m.in.: specjalistyczne wykłady prowadzone przez kadrę ORLEN Upstream, realizację praktyk dla studentów Akademii w spółce oraz staży zawodowych dla doktorantów i pracowników uczelni. AGH utworzy również autorskie studia podyplomowe ukierunkowane na zdobywanie nowoczesnej wiedzy niezbędnej w pracach poszukiwawczo-wydobywczych.  List intencyjny został podpisany w Krakowie przez Prorektora ds. Współpracy i Rozwoju AGH, prof. Jerzego Lisa, Dziekana Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, prof. Andrzeja Goneta oraz Wiesława Prugara, Prezesa Zarządu ORLEN Upstream. ?AGH kształci specjalistów w praktycznie wszystkich dziedzinach związanych z szeroko pojętą energetyką. Umowa z ORLEN Upstream umożliwi nam uatrakcyjnienie tego kształcenia i jeszcze lepszy, bezpośredni kontakt naszych studentów i naukowców z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w branży poszukiwawczo-wydobywczej? ? uważa rektor AGH, prof. Antoni Tajduś. Zdaniem prezesa ORLEN Upstream, zacieśnienie współpracy firm wydobywczych z uczelniami takimi jak AGH to ważny krok w budowaniu potencjału wiedzy i być może szansa na rozwój własnych, polskich, innowacyjnych technologii. ?Do poszukiwań i wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych potrzebne są nie tylko specjalistyczne licencje, ale przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści. Nie jest tajemnicą, że w Polsce brakuje takich kadr więc nasza współpraca ma szansę zrewolucjonizować tę część rynku pracy? ? komentował po podpisaniu umowy Wiesław Prugar. ORLEN Upstream Sp. z o.o. jest spółką należącą do Grupy ORLEN, powołaną do realizacji strategii Koncernu w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Podstawową działalnością firmy jest między innymi: poszukiwanie i rozpoznanie złóż węglowodorów, prowadzenie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, wykonywanie usług związanych z poszukiwaniem, rozpoznaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego.
http://www.tvp.pl/wiedza/aktualnosci/krakow-wyksztalci-kadry-dla-poszukiwan-i-wydobycia-gazu-lupkowego/4938235

AGH wykształci fachowców od gazu łupkowego

21.07.2011

Kształceniem kadr specjalizujących się w poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego dla Orlen Upstream zajmie się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - poinformowała uczelnia w czwartkowym komunikacie.

Uczelnia zyska specjalistycznego partnera w zakresie wykładów, praktyk i staży zawodowych - czytamy w komunikacie Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak poinformował rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński, w ramach współpracy partnerów przewidziano m.in.: specjalistyczne wykłady prowadzone przez kadrę Orlen Upstream, realizację praktyk dla studentów Akademii w spółce oraz staży zawodowych dla doktorantów i pracowników uczelni. AGH utworzy również autorskie studia podyplomowe, ukierunkowane na zdobywanie nowoczesnej wiedzy niezbędnej w pracach poszukiwawczo-wydobywczych. List intencyjny został podpisany w Krakowie we wtorek przez Prorektora ds. Współpracy i Rozwoju AGH, prof. Jerzego Lisa, Dziekana Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, prof. Andrzeja Goneta oraz Wiesława Prugara, Prezesa Zarządu Orlen Upstream. - AGH kształci specjalistów w praktycznie wszystkich dziedzinach związanych z szeroko pojętą energetyką. Umowa z Orlen Upstream umożliwi nam uatrakcyjnienie tego kształcenia i jeszcze lepszy, bezpośredni kontakt naszych studentów i naukowców z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w branży poszukiwawczo-wydobywczej - uważa rektor AGH, prof. Antoni Tajduś. Orlen Upstream sp. z o.o. jest spółką należącą do Grupy Orlen, powołaną do realizacji strategii koncernu w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Podstawową działalnością firmy jest między innymi: poszukiwanie i rozpoznanie złóż węglowodorów, prowadzenie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, wykonywanie usług związanych z poszukiwaniem, rozpoznaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego.
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,9987803,AGH_wyksztalci_fachowcow_od_gazu_lupkowego.html
AGH WCHODZI W ŁUPKI DZIENNIK GAZETA PRAWNA (2011-07-22), Str.: A6 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie będzie kształcić kadry pod kątem poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego. Uczelnia podpisała pismo o współpracy z Orlen Upstream, która zajmuje się głównie wydobyciem ropy i gazu. Przewidziano m.in. wykłady, które poprowadzą eksperci z Orlenu, praktyki dla studentów oraz staże zawodowe dla doktorantów i pracowników uczelni. - Do poszukiwań i wydobycia złóż niekonwencjonalnych potrzebne są nie tylko licencje, ale przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści. W Polsce brakuje takich kadr, więc nasza współpraca ma szansę zrewolucjonizować tę część rynku pracy - stwierdził Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream. Zdaniem prof. Antoniego Tajdusia, rektora AGH, umowa umożliwi uczelni bezpośredni kontakt studentów i naukowców z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w branży poszukiwawczo-wydobywczej. AGH Z ORLENEM DZIENNIK POLSKI (2011-07-26), Str.: A5
EDUKACJA. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie będzie kształcić kadry specjalizujące siew poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego dla firmy ORLEN Upstream. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w Krakowie przez prorektora ds. współpracy i rozwoju AGH prof. Jerzego Lisa, dziekana Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH prof. Andrzeja Goneta oraz prezesa zarządu ORLEN Upstream Wiesława Prugara W ramach porozumienia przewidziano m.in.: specjalistyczne wykłady prowadzone na AGH przez kadrę ORLEN Upstream, realizację praktyk dla studentów w spółce oraz stażów zawodowych dla doktorantów i pracowników uczelni. AGH utworzy również autorskie studia podyplomowe z zakresu prac poszukiwawczo-wydobywczych. Współpraca zakłada też wspólną realizację prac naukowych i edukacyjnych. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na fachowe kadry inżynieryjno--techniczne w przemyśle naftowym. Rozwijający się nowy rynek złóż niekonwencjonalnych (w tym np. gazu łupkowego), a w szczególności aspekt badawczy poszukiwań, wymagają bowiem nowych rozwiązań - zarówno w obszarze technologicznym, jak i edukacyjnym. Temu właśnie ma służyć połączenie sił badawczych AGH i praktycznej wiedzy zdobytej na rynku wydobywczym przez ORLEN Upstream. ORLEN Upstream jest spółką należącą do Grupy ORLEN, powołaną do poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Jej podstawową działalnością jest poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów, prowadzenie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, wykonywanie usług związanych z poszukiwaniem, rozpoznaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego.
EKSPERCI OD GAZU ŁUPKOWEGO Z AGH GAZETA WYBORCZA - KRAKÓW (2011-07-25), Str.: 12
Akademia Górniczo-Hutnicza przy współpracy z Orlenem będzie kształcić specjalistów od wydobycia gazu łupkowego. W ramach współpracy przewidziano m.in. wykłady prowadzone przez pracowników Orlen Upstream, praktyki dla studentów w spółce oraz staże dla doktorantów. - Do poszukiwań i wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych potrzebne są nie tylko specjalistyczne licencje, ale przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści. W Polsce brakuje takich kadr, więc nasza współpraca ma szansę zrewolucjonizować tę część rynku pracy-uważa Wiesław Prugar, prezes zarządu Orlen Upstream. List intencyjny w sprawie współpracy podpisali prorektor ds. współpracy i rozwoju AGH prof. Jerzy Lis, dziekan Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH prof. Andrzej Gonet oraz WiesławPrugar. Poza Stanami Zjednoczonymi gaz łupkowy nie jest jeszcze wydobywany na szeroką skalę, ale zdaniem ekspertów w Polsce znajdują się jego największe złoża w Europie. Niekonwencjonalnych złóż poszukują już w Polsce firmy z 32 krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii. Na terenie Małopolski nie udało się na razie uprawdopodobnić istnienia tego rodzaju złóż.
Informacje o umowie pomiędzy AGH i Orlen Upstream ukazały się w kilkudziesięciu portalach internetowych, tytułach prasowych, a także w ?Teleexpressie?: http://tvp.info/teleexpress/wideo/25072011-1700/4828643 (początek w 08:49) http://www.naukawpolsce.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=383523&data=&lang=PL&_CheckSum=444244299 http://gazownictwo.wnp.pl/krakowska-agh-wyksztalci-kadry-dla-poszukiwan-i-wydobycia-gazu-lupkowego,146256_1_0_0.html http://www.orlen.pl/PL/CentrumPrasowe/Strony/ORLENUpstreamzkrakowsk%C4%85AGHprzygotuj%C4%85kadrydowydobyciagazu%C5%82upkowegowPolsce.aspx http://www.kariera.pb.pl/2461432,80282,agh-wyszkoli-kadry-do-wydobycia-gazu-lupkowego-dla-orlen-upstream http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malopolskie/krakow/news/agh-nauczy-jak-wydobywac-gaz-lupkowy,1671430,3320 http://www.wprost.pl/ar/254457/AGH-nauczy-jak-szukac-gazu-z-lupkow/ http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/agh-wyszkoli-kadry-do-wydobycia-gazu,1,4800693,wiadomosc.html http://www.rynekinfrastruktury.pl/artykul/34/1/orlen-i-agh-przygotuja-kadry-do-wydobycia-gazu-lupkowego.html http://forsal.pl/artykuly/532920,agh_w_krakowie_wyksztalci_kadry_dla_poszukiwan_i_wydobycia_gazu_lupkowego.html http://www.nettg.pl/Aktualnosci/Energetyka/Kraj/AGH:-z-mysla-o-eksploatacji-gazu-lupkowego,21767,1500,1 http://nauka.dziennik.pl/edukacja/artykuly/347042,agh-wchodzi-w-lupki.html http://www.edukacyjnykrakow.pl/?cget=aktualnosci&id=1150 http://www.gazetakrakowska.pl/fakty24/429959,w-krakowie-wyksztalca-specow-od-gazu-lupkowego,id,t.html http://www.nauka.gov.pl/nauka/innowacyjnosc/aktualnosci/artykul/krakowska-agh-wyksztalci-kadry-dla-poszukiwan-i-wydobycia-gazu-lupkowego/ http://www.nettg.pl/Aktualnosci/Z-ostatniej-chwili/Nauka:-AGH-przygotuje-kadry-do-wydobycia-gazu-lupkowego,21800,1500,1
i inne

Dodaj komentarz